Inspiracje

Aranżacja okna w salonie – czerp inspiracje!

aranżacja okna w salonie

Trudno wyobrazić sobie salon pozbawiony okien. Niestety, łatwo zaniedbać ich znaczenie w dekoracji wnętrza. Dekoracje okienne pełnią jednak różnorodne funkcje, dlatego warto poświęcić im trochę uwagi. W naszym przewodniku podpowiemy, co warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji okien w salonie.

Okno w salonie – udekoruj je!

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto przemyśleć wystrój okien w salonie. Dekoracje wnęk, szyb i parapetów mają ogromny wpływ nie tylko na ostateczny wygląd wnętrza, ale także na jego funkcjonalność. Aranżacja okien pełni przede wszystkim następujące role:

 1. Chroni prywatność mieszkańców, zasłaniając ich przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.
 2. Pozwala kontrolować ilość światła słonecznego, wpadającego do wnętrza.
 3. Ogranicza dostęp owadów do mieszkania.
 4. Pełni funkcję dekoracyjną. Jak widać, dekoracja okien w salonie musi być przemyślana zarówno pod kątem estetyki, jak i komfortu mieszkańców. Na szczęście rynek oferuje wiele interesujących rozwiązań stworzonych z myślą o tym celu. Z kolejnych części naszego poradnika dowiesz się, jakie aranżacje okienne sprawdzą się w salonie i jak dopasować je do estetyki panującej w całym pomieszczeniu.

Jak zaaranżować okno w salonie?

Chociaż aranżacja okna w salonie obejmuje kilka ważnych elementów, niewątpliwie najistotniejszą decyzją jest wybór odpowiednich osłon. To od nich zależy, ile światła zostanie przepuszczone do wnętrza i jak wiele zobaczą osoby zaglądające do środka. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą między innymi:

 • Zasłony – charakteryzujące się wszechstronnym zastosowaniem i używane w różnych stylach wnętrz. Dostępne są w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, co ułatwia dopasowanie ich do wystroju wnętrz. Do ich montażu niezbędne są karnisze, na których czasem zawiesza się również firanki. Atutem takiego rozwiązania jest niewątpliwie duża elastyczność jeśli chodzi o zasłanianie widoku z zewnątrz zarówno w dzień, jak i w nocy. Dobrze dobrana zasłona pięknie uzupełni aranżację salonu!
 • Firany – chociaż ostatnio tracą na popularności, oferują wiele zalet. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że wpuszczają światło słoneczne, jednocześnie chroniąc mieszkańców przed wzrokiem z zewnątrz. Mają również szerokie zastosowanie, dzięki czemu można je spotkać w różnych stylach wnętrz.
 • Rolety rzymskie – ostatnio zyskują na popularności, ponieważ łączą praktyczność rolet z estetyką zasłon. W przeciwieństwie do rolowania, układają się w fałdy, dzięki czemu wyglądają atrakcyjnie zarówno wtedy, gdy są zaciągnięte, jak i po złożeniu. W zależności od wzoru, rolety rzymskie pasują do różnych stylów. Szczególnie dobrze sprawdzą się w nowoczesnym salonie.
 • Rolety plisowane – preferowane przede wszystkim przez osoby, które cenią sobie szybki, prosty i nieinwazyjny montaż. Dzięki bogatej ofercie tego rodzaju osłon, z łatwością dobierzesz odpowiedni kolor i stopień transparentności do swoich potrzeb. Możesz wybrać zarówno jasne, przepuszczające słońce warianty, jak i zaciemniające rolety, jeśli światło dzienne przeszkadza Ci np. podczas oglądania filmów.
 • Żaluzje – dostępne w różnych materiałach, takich jak aluminium, drewno czy tworzywa sztuczne. Idealnie sprawdzą się w salonie urządzonym w stylu skandynawskim (szczególnie drewniane żaluzje!) i minimalistycznym. Atutem żaluzji jest łatwość utrzymania ich w czystości. Szybkie usuwanie kurzu sprawia, że są doskonałym wyborem dla alergików. Stylowe żaluzje z pewnością podkreślą walory estetyczne Twojego salonu.

To tylko kilka rodzajów osłon okiennych, które można zastosować w swojej aranżacji. Pamiętaj jednak, że dekoracja nie kończy się na nich. Do wykorzystania są również parapety, na których warto postawić efektowne ozdoby. Salon to miejsce, gdzie można wyeksponować rodzinne zdjęcia, estetyczne figurki czy rośliny doniczkowe.

Przykładowe aranżacje okien

Wybór odpowiednich osłon okiennych i dekoracji zależy od kilku aspektów. Najpierw zastanów się nad ich głównym celem. Inne rozwiązania wybierzesz, gdy zależy Ci przede wszystkim na prywatności, a inne, gdy szukasz estetycznego akcentu dla okna na wysokim piętrze, gdzie nikt nie zagląda. Następnie weź pod uwagę styl, w jakim jest (lub ma być) urządzony Twój salon.

Poniżej prezentujemy kilka propozycji aranżacji okien dla najbardziej popularnych stylów:

 • Styl skandynawski – w salonie możesz zdecydować się na brak osłon okiennych, skupiając się na dekoracjach na parapecie. Kluczową rolę odgrywają tutaj żywe rośliny, drewniane ozdoby i inne dodatki nawiązujące do natury. Jeśli jednak musisz zasłonić okno, wybierz drewniane żaluzje!
 • Styl rustykalny – do salonu świetnie będą pasowały klasyczne firanki. Trudno sobie wyobrazić tę aranżację okien bez roślin doniczkowych oraz dekoracji z rattanu czy wikliny.
 • Styl nowoczesny – w aranżacji okien ogranicza Cię jedynie Twoja fantazja. Do wyboru masz zarówno lekkie zasłony czy rolety rzymskie, jak i interesujące wewnętrzne okiennice. Ze względu na minimalizm warto jednak zachować umiar w dekorowaniu parapetów w nowoczesnych wnętrzach.
 • Styl glamour – do tego typu salonu idealnie będą pasowały bogate zasłony. Choć w tej estetyce najlepiej prezentują się gładkie tkaniny, możesz również zdecydować się na subtelne wzory. Na parapecie umieść szklane, pozłacane lub posrebrzane ozdoby, a obok postaw wygodny fotel wypoczynkowy.
 • Styl industrialny – wspominany głównie ze względu na to, że nowoczesne wnętrza w tej estetyce uwielbiają przeszklenia. Okien w przestronnym salonie nie należy zasłaniać. Jeśli jednak musisz to zrobić, wybierz minimalistyczne rolety lub aluminiowe żaluzje.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Inspiracje