
Coraz częściej można spotkać drewniane blaty w łazienkach. Wyglądają pięknie, są estetyczne i przyjemne w dotyku. Łazienka z elementami drewnianymi przypomina wnętrze eleganckiego spa (jedyne czego brakuje to fotel z masażem!), zachęcając do relaksu i uatrakcyjniając codzienne rytuały.
Jednak drewno to materiał wymagający odpowiedniego traktowania i pielęgnacji, szczególnie w wilgotnym środowisku. Aby drewno spełniło oczekiwania w łazience, musi być odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane. W naszym artykule dowiesz się, jakie gatunki drewna nadają się do stosowania w łazience, jakim preparatem zabezpieczyć drewniany blat i jak dbać o niego na co dzień.
Wybór drewnianego blatu do łazienki: jaki rodzaj drewna wybrać?
W łazience drewno narażone jest na różne szkodliwe czynniki. Nagłe zmiany temperatury i wilgotności powodują, że materiał kurczy się i pęcznieje, co może prowadzić do zmiany kształtu lub pęknięcia, a w konsekwencji do nieodwracalnego zniszczenia. Wilgotność sprzyja również rozwojowi grzybów i bakterii, które stopniowo niszczą drewno.
Tylko niektóre rodzaje drewna są w stanie poradzić sobie w tak trudnych warunkach. Do zastosowania w łazience zalecane są gatunki stabilne (o niskim współczynniku skurczu) i niechłonne, które nie reagują na zmiany wilgotności czy temperatur. Najlepsze efekty osiągniemy używając egzotycznych gatunków drewna, takich jak teak, merbau, doussie, jatoba czy iroko (o współczynniku skurczu poniżej 9,5%). Zawarte w nich oleiste substancje chronią je przed bakteriami i grzybami. W łazience sprawdzą się również rodzime gatunki drewna, takie jak dąb czy modrzew.

Warto również zwrócić uwagę na poziom wilgotności drewna (od 6 do 10%) przed zakupem blatu do łazienki. Stosowanie dobrze wysuszonego materiału minimalizuje ryzyko zmiany kształtu czy stania się siedliskiem dla grzybów.
W jaki sposób zabezpieczyć drewniany blat w łazience?
Drewno stosowane w łazience powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i biokorozją, za pomocą właściwych środków dekoracyjno-ochronnych. Zazwyczaj gotowe blaty są już impregnowane fabrycznie. Jeżeli jednak zamierzasz kupić surowe deski lub samodzielnie przyciąć blat, musisz zaimpregnować drewno samodzielnie. Deski powinny być zabezpieczone ze wszystkich stron, również od spodu i na krawędziach. Tylko wtedy powierzchnia będzie odpowiednio przygotowana do użytku w wilgotnej łazience.
Olejowanie czy lakierowanie: jakim środkiem zabezpieczyć drewniany blat w łazience? Do zabezpieczania drewnianych blatów w łazienkach stosuje się zwykle oleje lub lakiery. Oba te środki różnią się działaniem i dają różne efekty wykończenia. Które z nich będzie lepsze i dlaczego?
Olejowanie blatów łazienkowych
Olejowanie daje bardzo naturalny efekt. W odróżnieniu od lakieru, olej wnika w głąb drewna, zabezpieczając je od wewnątrz i nie tworząc widocznej powłoki na powierzchni. Olejowanie podkreśla rysunek słojów i pozwala na zachowanie faktury materiału. Jednocześnie chroni przed wilgocią, pękaniem i trwałymi zabrudzeniami.
Zabieg olejowania powinien być wykonywany regularnie, najlepiej raz lub dwa razy w roku. Jest to prosta czynność, z którą poradzi sobie nawet osoba początkująca. Dużym atutem jest także możliwość łatwego naprawienia ewentualnych uszkodzeń olejowanej powierzchni. Wystarczy oczyścić zniszczone miejsce, przeszlifować je papierem ściernym, oczyścić z pyłu, ponownie zabezpieczyć olejem i wypolerować za pomocą miękkiej ściereczki.
Jaki olej wybrać do zabezpieczenia blatu w łazience?
Najlepiej użyć naturalnych środków na bazie oleju lnianego lub tungowego, przeznaczonych do malowania drewnianych blatów i mebli. Dostępne są zarówno preparaty bezbarwne, które podkreślają rysunek słojów i nieco przyciemniają powierzchnię, jak i preparaty barwiące, zmieniające kolor drewna (najlepiej użyć oleju o ton ciemniejszego od blatu). Większość z nich ma uniwersalne zastosowanie i sprawdzi się zarówno do zabezpieczania drewna egzotycznego, jak i rodzimego.
Jak dbać o drewniany blat w łazience?
Pielęgnacja drewnianego blatu łazienkowego powinna być dostosowana do rodzaju zabezpieczenia powierzchni. Blaty olejowane wymagają szczególnej uwagi. Drewno zabezpieczone olejem może blaknąć i szarzeć pod wpływem wody, dlatego nie należy stawiać na nim mokrych przedmiotów, takich jak mydelniczka czy kubek na szczoteczki. Każde zachlapanie powinno być natychmiast osuszone. Jeśli na blacie pojawią się plamy czy przebarwienia, wystarczy powtórzyć szlifowanie i olejowanie, aby drewno odzyskało atrakcyjny wygląd i głęboki kolor.
W codziennej pielęgnacji możesz czyścić blat za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki (po umyciu należy osuszyć drewno suchą szmatką). Pamiętaj także o regularnej konserwacji. Ponowne olejowanie nie tylko poprawia wygląd drewna, ale przede wszystkim zwiększa jego odporność na wodę i trwałość. W pierwszym roku użytkowania zaleca się powtarzanie zabiegu co około 3-6 miesięcy. Później można olejować drewno rzadziej, na przykład raz w roku, gdy zacznie chłonąć wodę, pokryje się przebarwieniami lub wyblaknie.
Blat lakierowany w łazience nie sprawia trudności w pielęgnacji. Warstwa lakieru zatrzymuje wodę i zabrudzenia na powierzchni, umożliwiając ich łatwe usunięcie przy użyciu wilgotnej ściereczki. Nie istnieje ryzyko, że drewno pokryje się nieestetycznymi plamami, a obce substancje przenikną w głąb blatu. Jedynym zagrożeniem są ciężkie lub ostre przedmioty, które mogą porysować powłokę i osłabić jej wytrzymałość.
Użytkownicy drewnianych blatów zgadzają się, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Utrzymanie blatu w dobrej kondycji wymaga sporo wysiłku. Nie można oczekiwać, że drewno zachowa piękny wygląd i trwałość bez odpowiedniej pielęgnacji czy regularnych zabiegów konserwacyjnych (szczególnie jeśli jest zabezpieczone olejem). Jeśli szukasz praktycznego i bezproblemowego rozwiązania, zastanów się nad zrezygnowaniem z drewnianego blatu pod umywalkę. Lepszym wyborem będzie blat laminowany imitujący drewno albo blat wyłożony płytkami.