Poradniki

Czyszczenie lodówki – jakim środkiem i w jaki sposób ją czyścić?

czym myć lodówkę

Regularne czyszczenie lodówki jest kluczowe, aby zabezpieczyć przechowywane w niej produkty przed szkodliwymi wpływami. Żywność generuje wiele zanieczyszczeń, które osadzają się na wewnętrznych powierzchniach urządzenia. W modelach bez funkcji No Frost może również pojawiać się szron, który należy systematycznie usuwać. Jeśli chcesz utrzymać swoje jedzenie wolne od pleśni i innych patogenów, sprawdź jak czyścić lodówkę! Nie chcemy przecież żeby nasze stoliki do kawy miały na sobie zepsute produkty z brudnej lodówki.

Jak często i jakim środkiem czyścić lodówkę? Kiedy czyścić wnętrze lodówki?

Warto dbać o czystość lodówki za każdym razem, gdy zauważysz pojawiające się w niej zabrudzenia. Nie dopuść do ich gromadzenia się, gdyż mogą zaszkodzić Twoim produktom spożywczym. Pamiętaj, że nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widzisz żadnych zanieczyszczeń, lodówkę należy czyścić regularnie – co najmniej raz na jeden lub dwa miesiące.

Aby umyć lodówkę, na początek odłącz zasilanie i wyjmij wszystkie produkty spożywcze. Umieść je razem i przykryj folią aluminiową lub specjalnymi wkładami chłodzącymi, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Następnie wyjmij z lodówki szuflady i półki – warto zacząć od ich czyszczenia. Możesz wykorzystać zmywarkę, jeśli plastikowe i szklane elementy mieszczą się w jej wnętrzu, wybierając program standardowego mycia.

Zarówno szuflady, półki, jak i całe wnętrze lodówki można również czyścić zwykłym płynem do mycia naczyń. Jest to najbardziej efektywny sposób na usunięcie tłustych osadów i zaschniętych zabrudzeń. Zachowaj ostrożność, zwłaszcza przy delikatnych szklanych elementach. Użyj zwykłej gąbki lub specjalnej ściereczki do czyszczenia. Pamiętaj, aby również delikatnie przetrzeć uszczelkę drzwi, gdyż mogą tam gromadzić się różne mikroorganizmy.

Po zakończonym czyszczeniu osusz lodówkę oraz wszystkie półki i szuflady suchą ściereczką. Upewnij się, że w środku nie ma już ani jednej kropli wody, zanim ponownie umieścisz elementy w lodówce. Podłącz urządzenie do zasilania i przechowaj swoją żywność, zanim zaszkodzi jej zbyt wysoka temperatura.

Domowe metody czyszczenia lodówki

W celu skutecznego czyszczenia lodówki, możesz również wykorzystać naturalne środki, które znajdują się w twojej kuchni. Nie tylko doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami, ale również neutralizują nieprzyjemne zapachy. Jakie metody warto stosować?

Zastanawiając się, jakie środki wybrać, przede wszystkim warto docenić cudowne właściwości sody oczyszczonej. Jest odpowiednia dla każdej powierzchni – efektywnie dezynfekuje i pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy. Dobrym pomysłem jest umycie lodówki przy użyciu pasty utworzonej z mieszanki sody i wody. Zwróć uwagę na konsystencję – nie powinna być zbyt rzadka! Do mieszanki możesz dodać trochę soku z cytryny. Działa jeszcze bardziej dezynfekująco i pozostawia przyjemny zapach. Po nałożeniu pasty na powierzchnie lodówki, spłucz ją letnią wodą.

Miłośnicy domowych metod sprzątania dobrze znają także praktyczne zastosowania octu. Połącz go z wodą w stosunku 1:4, aby uzyskać skuteczny środek czyszczący do walki z zabrudzeniami i bakteriami w lodówce. Dokładnie umyj wszystkie jej zakamarki, nie zapominając o szufladach i półkach. Roztwór zlikwiduje mikroorganizmy, odświeży wnętrze lodówki i doda jej blasku. Pamiętaj jednak, że najlepiej stosować tę metodę podczas rozmrażania urządzenia (wówczas odłącz lodówkę od zasilania). Mycie lodówki octem może pozostawić nieprzyjemny zapach, który trzeba będzie wywietrzyć. Po zakończonym czyszczeniu pozostaw drzwi otwarte na kilka godzin.

Detergenty do czyszczenia lodówki

Ostatnia metoda czyszczenia lodówki obejmuje użycie silnych detergentów specjalnie przeznaczonych do tego celu. Na rynku dostępne są różne preparaty – od powszechnie dostępnych środków znanych marek, po profesjonalne płyny stosowane między innymi w restauracjach. Nie musisz szukać tych ostatnich – dla potrzeb domowej lodówki wystarczą zwykłe detergenty sprzedawane w drogeriach i supermarketach.

Stosowanie takich środków zapewnia dokładne usunięcie bakterii, pleśni i zaschniętych zanieczyszczeń. Co więcej, łagodne detergenty pozwolą Ci także usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki.

Jak dbać o lodówkę na co dzień?

Teraz, gdy wiesz, czym czyścić lodówkę, warto zastanowić się, jak postępować, aby wystarczyło ją czyścić raz na jeden lub dwa miesiące, a nie częściej. Sposób użytkowania lodówki ma wpływ nie tylko na jej stan, ale także na jakość przechowywanej w niej żywności, co pośrednio wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie usuwać z lodówki resztki jedzenia, zwracając szczególną uwagę na zepsute produkty. Największym zagrożeniem dla czystości są gnilące warzywa i owoce. Dlatego codziennie przeglądaj żywność przechowywaną we wszystkich szufladach i korzystaj z tego, co zbliża się do daty przydatności do spożycia. Jeśli któryś z produktów zacznie pleśnieć, natychmiast go usuń i oczyść miejsce po nim ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Pamiętaj również, jak ważne dla czystości lodówki jest właściwe przechowywanie żywności. Dobrym rozwiązaniem są szczelne pojemniki, które świetnie sprawdzą się dla niektórych produktów spożywczych. Jeśli coś się zepsuje, wystarczy umyć tylko jedno takie pudełko, a nie całą lodówkę.

Zwróć uwagę, że lodówka szybciej się brudzi na zewnątrz niż wewnątrz. Przyczyniają się do tego zarówno osiadający kurz, jak i codzienne użytkowanie, obejmujące między innymi otwieranie i zamykanie nie zawsze czystymi dłońmi. Dlatego pamiętaj, aby regularnie czyścić lodówkę, zwracając uwagę na jej wierzch oraz drzwi. Im mniej zabrudzeń pozostawisz, tym mniejsza szansa, że przedostaną się one na Twoje jedzenie!

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki