Poradniki

Jak czyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

czym myć szafki kuchenne

Często gotujesz? Jeśli tak, to na pewno wiesz, jak trudno jest usunąć tłuszcz, który osiada na szafkach kuchennych. Gdy tłuszcz zmiesza się z kurzem i zaschnie, delikatne środki czyszczące mogą okazać się niewystarczające. Jak pozbyć się tłuszczu z szafek kuchennych, nie niszcząc ich?

Kuchnia to miejsce eksperymentów i kulinarnych popisów, dlatego rzadko panuje w niej idealny porządek. Zazwyczaj brakuje czasu na dokładne czyszczenie szafek, które najbardziej brudzą się w pobliżu kuchenki, zmywarki oraz na górnej części zabudowy.

W artykule podpowiemy Ci, jakie środki używać do czyszczenia mebli kuchennych, aby pozbyć się uporczywego brudu i nie uszkodzić szafek. Zaczynamy!

Jak dbać o czystość mebli kuchennych? Regularnie!

Podobnie jak w medycynie – lepiej zapobiegać niż leczyć, profilaktyka sprawdza się także w codziennym sprzątaniu. Poświęć chwilę każdego dnia na szybkie czyszczenie szafek kuchennych, a nie będziesz musiał martwić się o zaschnięte plamy tłuszczu, które trudno będzie usunąć.

Jednak najwięcej brudu gromadzi się na górnych częściach szafek. Szczególnie problematyczny jest tłusty kurz, który można usunąć jedynie po użyciu silnych detergentów i długotrwałym szorowaniu.

Jak czyścić szafki kuchenne podczas regularnego sprzątania?

Jeśli będziesz regularnie czyścić szafki, wystarczą Ci środki, które na pewno masz w domu. Bez względu na materiał, z jakiego wykonane są meble kuchenne, możesz użyć ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Jest to uniwersalne i bezpieczne dla mebli rozwiązanie, które poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami.

Jak czyścić szafki kuchenne z tłuszczu, nie niszcząc mebli?

Do mycia używaj miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry). Gąbki, druciaki czy szorstkie szmatki mogą spowodować zarysowanie szafek, szczególnie tych lakierowanych na wysoki połysk.

Ściereczkę zamocz w roztworze płynu do mycia naczyń i dobrze ją odsącz. Po umyciu szafek możesz przetrzeć je suchą ściereczką, aby usunąć nadmiar wody. Meble takie jak fotele wypoczynkowe, mogą pęcznieć i rozwarstwiać się na brzegach pod wpływem wilgoci, dlatego nie myj szafek zbyt mokrą ściereczką i nie pozwól, aby woda długo zalegała na ich powierzchni.

Jak czyścić meble kuchenne bez użycia płynu do mycia naczyń?

Możesz spróbować płynu do mycia szyb, mleczka do czyszczenia bez ściernych drobinek oraz nawilżanych chusteczek do mycia kuchni. Jeśli martwisz się, że środek może zniszczyć meble, przetestuj go w mało widocznym miejscu na niewielkim obszarze.

Jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych w trudnych sytuacjach?

Zaschnięte plamy tłuszczu na frontach i tłuszcz połączony z grubą warstwą kurzu to problemy, z którymi zwykły płyn do mycia naczyń może sobie nie poradzić. Jak pozbyć się nagromadzonego brudu z szafek kuchennych?

Miłośnicy ekologicznego sprzątania polecają ocet. Można go wlać do butelki ze spryskiwaczem, spryskać tłuste obszary, poczekać kilka do kilkunastu minut, a następnie wytrzeć miękką szmatką. Uwaga – nieprzetworzony ocet może zaszkodzić meblom. W przypadku szafek drewnianych lub lakierowanych stosuj roztwór wody z octem, a przed użyciem przetestuj na małym obszarze.

Innym ekologicznym rozwiązaniem jest czyszczenie mebli kuchennych sodą oczyszczoną. Wystarczy posypać proszek na wilgotną ściereczkę i umyć tłuste miejsca. Można także użyć mieszaniny przygotowanej z czterech łyżek sody i 1 litra wody.

Soda to tani i efektywny środek odtłuszczający, ale wymaga ostrożności. Drobinki proszku mogą zarysować powierzchnię mebli drewnianych i lakierowanych, dlatego lepiej nie stosować sody przy czyszczeniu takich frontów.

Czyszczenie szafek kuchennych za pomocą 20-procentowego roztworu amoniaku rozcieńczonego wodą to kolejna metoda sprzątania bez użycia gotowych detergentów. Niestety, nie można w ten sposób czyścić mebli lakierowanych, ponieważ amoniak może uszkodzić ich powierzchnię.

Jak utrzymać czystość szafek kuchennych lakierowanych na wysoki połysk?

Jeśli marzysz o kuchennych meblach na wysoki połysk, ale obawiasz się, że będzie trudno utrzymać je w czystości, nie martw się. Czyszczenie lakierowanych mebli nie musi być bardziej uciążliwe niż czyszczenie szafek pokrytych okleiną czy fornirem drewnianym. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Na początek zapomnij o myciu szafek. Po montażu nowej kuchni i zdjęciu folii ochronnej lakier potrzebuje około 30 dni na utwardzenie. W tym czasie powierzchnia mebli jest szczególnie narażona na powstawanie rys, wgnieceń i innych uszkodzeń. Jak czyścić szafki kuchenne lakierowane przez pierwszy miesiąc? Najlepiej przecierać je na sucho miękką ściereczką.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki