
Okno w wąskiej kuchni to równocześnie zaleta, gdyż dostarcza naturalne światło, oraz wyzwanie, ponieważ uniemożliwia umieszczenie szafek wiszących na ścianie z oknem. Wąskie i niskie okna przystosowane do mebli kuchennych są rzadkością, a zazwyczaj w wąskich kuchniach spotykamy się z wysokimi oknami.
W przypadku aranżacji wąskiej kuchni z oknem mamy dwie opcje: umieszczenie okna na krótszej ścianie albo na dłuższej. Jeśli okno znajduje się na krótszej ścianie, warto zostawić ją wolną od mebli – nie umieszczać szafek ani stołu pod oknem. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądać na większe i lepiej oświetlone. Natomiast jeśli okno umiejscowione jest na dłuższej ścianie, warto rozważyć umieszczenie stołu lub blatu wiszącego obok niego, może znajdzie się też miejsce na fotel z podnóżkiem? Resztę mebli najlepiej będzie ustawić w układzie litery L.
Okno będzie prezentować się doskonale, jeśli będzie zakryte prostą, nie marszczącą się firanką, co sprawi, że będzie wydawać się przezroczyste. Dobrym wyborem będą panele firanowe lub zazdrostki. Alternatywą dla firan mogą być rolety rzymskie z markizety lub tiulu.
Ciekawym pomysłem na wąską kuchnię z oknem jest umieszczenie na parapecie ziół czy niskich roślin ozdobnych.
W jaki sposób zaaranżować wąską kuchnię w bloku z oknem
Doskonałym rozwiązaniem dla wąskiej kuchni jest układ mebli w kształcie litery L, co pozwala na pozostawienie jednej ściany wolnej – można ją wykorzystać na ustawienie stołu lub zawieszenie lustra, które optycznie powiększy przestrzeń.
Inną popularną opcją aranżacji wąskich kuchni jest zabudowa dwurzędowa. W takim przypadku należy pamiętać, że minimalny odstęp między szafkami powinien wynosić 120 cm.

Aby optycznie rozświetlić wnętrze i sprawić, że będzie się wydawać większe, warto postawić na jasne kolory ścian i mebli. Idealne będzie połączenie bieli z naturalnym drewnem lub materiałami imitującymi drewno. W małych, wąskich kuchniach doskonale sprawdzą się jasne odcienie drewna, takie jak bukowy.
Jak wybrać meble do ciasnej i wąskiej kuchni
Głównym wyzwaniem w przypadku małej i wąskiej kuchni w bloku jest brak wystarczającej przestrzeni na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem może być zastosowanie szafek kuchennych sięgających aż do sufitu.
W niewielkiej i wąskiej kuchni taka aranżacja może być prawdziwym błogosławieństwem – nie tylko pozbędziemy się problemu czyszczenia górnych powierzchni szafek, co bywa uciążliwe, ale także zyskamy dodatkową przestrzeń. Można ją przeznaczyć na przechowywanie rzeczy, których nie używamy codziennie.
Aby wąska kuchnia sprawiała wrażenie większej, warto zrezygnować z zabudowy w formie ściany. Lepszym rozwiązaniem będą blaty robocze oraz szafki z przeszklonymi witrynami. Dzięki temu kuchnia będzie wydawać się przestronniejsza, niż jest w rzeczywistości.
Wąskie kuchnie, także te w blokach, oferują więcej możliwości, niż się wydaje. Z odrobiną wysiłku i umiejętności aranżacji wnętrz można stworzyć w nich przytulne i klimatyczne przestrzenie.
Gdzie znaleźć inspirację do urządzenia wąskiej kuchni
Nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie aranżację wąskiej kuchni w bloku na podstawie samego opisu. Dla niektórych konieczne jest zobaczenie jej na własne oczy. Inspiracją mogą być na przykład kuchnie znajomych, ale warto poszukać także innych źródeł. Portale internetowe, sklepy meblowe, wystawy, drukowane czasopisma i katalogi to nieocenione źródła pomysłów na własną wąską kuchnię. Korzystając z nich, możesz stworzyć wyjątkowe wnętrze – z atmosferą, ale całkowicie w Twoim stylu. Spraw, by Twoja wąska kuchnia była naprawdę Twoja!