Poradniki

Jak wybrać płytki na schody wewnętrzne?

schody z płytek

Płytki na wewnętrznych schodach stają się coraz częstszym wyborem do wykończenia wnętrz. Nic dziwnego, stanowią dobrą alternatywę dla schodów drewnianych – przyciągają ceną, dobrymi właściwościami i łatwością w utrzymaniu. W ofertach producentów można znaleźć płytki naśladujące drewno, kamień czy beton, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do wystroju mieszkania czy domu. Na co warto zwrócić uwagę – oprócz samych walorów estetycznych – wybierając płytki na schody wewnętrzne?

Wewnętrzne schody z płytek – istotne parametry

Powierzchnia schodów powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego przy wyborze płytek warto nie kierować się jedynie kolorem i wzorami, ale także upewnić się, że są one odpowiednie do tego rodzaju zastosowania. Chodząc po domu, większość z nas porusza się boso, w skarpetkach lub zwykłych kapciach z miękką podeszwą, dlatego nie można dopuścić, aby płytki na schodach były śliskie. Dbajmy o bezpieczeństwo wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci i starszych osób, dla których pokonywanie schodów może być trudniejsze.

Warto więc sprawdzić, czy materiały mają odpowiednie parametry. Przy wyborze płytek na schody kluczowe będzie oznaczenie stopnia antypoślizgowości – powinniśmy sięgać po płytki z kategorią R9 lub wyższą. Ze względu na sposób użytkowania, istotna jest również klasa ścieralności – wybierajmy te oznaczone symbolem PEI 4, co zapewni odporność na zarysowania i uszkodzenia. Przed montażem warto również upewnić się, że płytki są odporne na działanie środków czystości (detergentów), aby można je było łatwo czyścić zwykłymi płynami do podłóg. Kolejnym istotnym parametrem jest wytrzymałość na zginanie. Płytki na schodach muszą być solidne i trwałe, ponieważ będą przenosić różne obciążenia.

Bezpiecznym wyborem są płytki dedykowane do obudowy schodów, które spełniają wszystkie opisane wyżej wymagania. Warto również skonsultować swój wybór ze specjalistą w markecie budowlanym lub salonie wyposażenia wnętrz, aby mieć pewność, że w pobliżu schodów nie ma mebli, o które można się potknąć jak np. fotel rozkładany.

Płytki podłogowe na schody – rodzaj ceramiczny

Najbardziej popularnym wyborem płytek na schody w domach czy mieszkaniach są płytki ceramiczne: gresowe lub terakotowe. Dobrym pomysłem jest wybór płytek ceramicznych sprzedawanych w zestawach przeznaczonych do wykończenia schodów. W skład takiego kompletu wchodzą: stopnice, podstopnice, noski oraz cokoły, co pozwala estetycznie obłożyć całą konstrukcję schodów. Montaż tego rodzaju płytek jest znacznie prostszy, gdyż nie ma potrzeby cięcia i szlifowania każdej płytki osobno. Dodatkowo, krawędzie stopni są ryflowane, co zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się.

Jeśli chcemy oszczędzić, można zrezygnować z dodatkowych elementów (noski, cokoły) i układać płytki stykające się pod kątem prostym. Należy jednak mieć na uwadze, że estetyka takich schodów może być niższa, a ryzyko pęknięcia płytek przy krawędziach zwiększone. Ostra krawędź schodów może być niebezpieczna podczas upadków, szczególnie dla starszych osób czy dzieci.

Jednym z rozwiązań dla śliskich płytek o niskim współczynniku antypoślizgowym może być zastosowanie specjalnych nakładek lub mat antypoślizgowych na stopniach.

Jakie płytki ceramiczne na schody wybrać? Poza tradycyjnymi płytkami ceramicznymi, można wybrać płytki imitujące najbardziej pożądane materiały stosowane na schody, takie jak drewno, kamień czy beton. Często są one odrzucane z powodu wysokiej ceny lub potrzeby regularnego czyszczenia i impregnacji. Płytki ceramiczne są znacznie tańsze, sprawdzone i łatwo dostępne, a położone na schodach wyglądają równie atrakcyjnie jak naturalne surowce.

Płytki imitujące drewno na schody

W wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym doskonale sprawdzą się płytki na schodach imitujące drewno. Będą wyglądać jak autentyczne deski, ale będą znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż naturalne drewno. Schody z prawdziwego drewna wymagają regularnego czyszczenia i impregnacji, aby jak najdłużej zachowały swój atrakcyjny wygląd. W przypadku płytek na schodach, jest to korzystniejsza alternatywa, gdyż pielęgnacja sprowadza się jedynie do przemywania powierzchni wodą z detergentem.

Płytki imitujące drewno doskonale naśladują naturalny materiał, dlatego wszelkie zarzuty dotyczące ich estetyki są nieuzasadnione. Można powiedzieć, że producenci doszli do perfekcji w tej kwestii. Płytki naśladujące drewno mają – podobnie jak naturalne deski – linie, żłobienia, sęki i słoje, co sprawia, że trudno je odróżnić od prawdziwego drewna. Oferta płytek drewnopodobnych jest szeroka, dzięki czemu łatwo dopasujemy kolor i wzór do wystroju całego wnętrza (podłogi czy mebli).

Płytki na schody imitujące kamień lub beton

Producenci płytek śledzą trendy w branży i dostosowują się do potrzeb rynku. Nic dziwnego, że w ich ofercie można znaleźć płytki naśladujące surowy beton. Moda na szare i ascetyczne wnętrza utrzymuje się – dekoracyjny beton można z powodzeniem zastosować również na schodach, co sprawi, że pomieszczenie będzie stylowo wykończone. Oprócz płytek imitujących beton dostępne są także te naśladujące naturalny kamień – elegancki granit czy niezwykle modny i popularny marmur.

Niewątpliwą zaletą takich płytek jest ich przystępna cena. Naturalny marmur i granit to materiały z najwyższej półki, dlatego należy liczyć się z tym, że wykończenie schodów kamieniem będzie dość kosztowne. Zdecydowanie mniejszy budżet przeznaczymy, jeśli wybierzemy płytki.

Kafelki na schody

Płyty kamienne na schody są kosztownym, lecz eleganckim rozwiązaniem na schody są płyty kamienne – marmurowe czy granitowe. Kiedyś kojarzone głównie z wystawnymi wnętrzami publicznymi (hotelami, butikami czy restauracjami), dziś coraz częściej wybierane przez klientów indywidualnych do wykończenia schodów w domu.

Schody pokryte płytami granitowymi szczególnie dobrze komponują się z nowoczesnymi i luksusowymi wnętrzami. Marmur natomiast doskonale wpasowuje się w styl klasyczny i art deco. Pamiętajmy, że kamień występuje w różnych kolorach, a jego powierzchnia może być gładka lub z naturalnymi przejściami barwy oraz widocznymi żyłkami.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki