Poradniki

Jak zawiesić obrazy? Porady architekta wnętrz

jak wieszać obrazy

Nie chcesz pustej przestrzeni na ścianie nad kanapą? Pokazujemy, jak zawiesić obrazy na ścianie nad sofą oraz jakich błędów unikać przy dekorowaniu ściany. Oto nasz przewodnik dotyczący aranżacji wnętrza. Sprawdź, jak umieścić na ścianie obrazy, plakaty czy fotografie, a przede wszystkim jak je właściwie rozmieścić.

Projektując rozmieszczenie domowej galerii, warto na początek zwrócić uwagę na układ wystroju naszego wnętrza. Czy jest on symetryczny? Czy takie zestawy jak stół z 4 krzesłami nie będą odwracać uwagi od obrazów? Jeśli dominują proste linie i kształty, warto znaleźć wspólny punkt, np. z górną krawędzią wiszących szafek w pobliżu, i w ten sposób zacząć tworzyć zamierzony kształt galerii.

Jak zawiesić obrazy?

Przed zawieszeniem obrazów na ścianie, zastanów się, co znajduje się w okolicy oraz nad jakim meblem chcesz umieścić obrazy. Czy to sofa, komoda, łóżko, czy stół. Weź pod uwagę szerokość mebla oraz właściwą odległość między nim a zawieszonymi obrazami. Estetyczny efekt osiągniemy, jeśli dzięki ramom obrazów oraz meblowi, nad którym chcemy je umieścić, stworzymy wybrany kształt. Wówczas galeria będzie harmonijnie wpisywać się w aranżację wnętrza. Jeden obraz nad meblem powinien wisieć dokładnie na środku, a szerokość ramy lub całej galerii nie powinna przekraczać szerokości mebla.

Jak rozmieścić obrazy na ścianie?

Jeśli na ścianie chcemy zawiesić tylko jeden obraz, umieśćmy go centralnie na jej środku. Należy uważać, aby nie umieszczać go zbyt wysoko – środek obrazu powinien być na poziomie naszego wzroku. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie domowej galerii z kilku różnych obrazów, pamiętajmy, że powinny one tworzyć jedną całość. Ułożenie poszczególnych elementów kompozycji należy starannie wcześniej przemyśleć.

Obrazy na ścianie w salonie

Przystępując do tworzenia domowej kolekcji zdjęć, warto zacząć od wyboru kształtu, jaki chcemy mu nadać. Jeśli pragniemy umieścić dużą liczbę ramek, warto trzymać się symetrii. Wieszając obrazy w jednym rzędzie, dobrze jest wyrównać je względem krawędzi. Wybór konkretnej krawędzi zależy od naszych upodobań.

Unikajmy wieszania ramek od najmniejszej do największej lub odwrotnie; lepiej prezentują się, gdy są ułożone mieszając wielkości. Jeśli nasza galeria ma składać się z kilku rzędów obrazów, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie ich tak, aby skrajne elementy utworzyły wybrany kształt geometryczny. Interesujący efekt uzyskamy również, tworząc „obraz w obrazie”, czyli układając obrazy w taki sposób, aby w centrum kompozycji można było wyraźnie zauważyć mniejsze fragmenty, tworzące osobne całości. Wystarczy wyznaczyć skrajne granice, w jakich zbiór powinien się mieścić, i trzymać się ich.

Jak zawiesić obrazy nad sofą?

Sofa to zwykle jeden z kluczowych elementów wystroju wnętrza salonu, a umieszczona pod ścianą sprawia, że przestrzeń nad nią staje się równie ważna, jak sam mebel. Dlatego obszar ściany nad kanapą idealnie nadaje się do eksponowania naszych dzieł sztuki – niezależnie od tego, czy będą to obrazy, nasze fotografie, plakaty, czy nawet rysunki wykonane przez nasze dzieci. Poniżej prezentujemy wskazówki, które pomogą uniknąć często popełnianych błędów przy aranżacji ściany za pomocą elementów w ramach – czyli obrazów, zdjęć, plakatów czy grafik.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki