
Meble z fornirem często kojarzą się z designem z poprzednich dekad – solidnym, masywnym i wykończonym na wysoki połysk. Jednak fornir ma także swoje bardziej nowoczesne oblicze. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się współczesne meble fornirowane? Czy warto w nie inwestować i jakie koszty są z tym związane? Przedstawiamy przewodnik na temat mebli z fornirem.
Meble z fornirem – z czego są wykonane?
Wielu ludzi, którzy słyszeli ten termin, zastanawia się, czym jest fornir? I co to są meble fornirowane, o których można czasami usłyszeć od rodziców czy dziadków. Pod tą nieco zagadkową nazwą kryją się cienkie płaty drewna, z których można wykonać okleinę meblową, meble takie jak krzesła gięte lub użyć do produkcji płyt meblowych.
Meble fornirowane to meble wykonane z tańszego gatunku drewna, które są pokryte okleiną z droższego drewna. Dzięki tej technice można w miarę niskim kosztem uzyskać meble, które wyglądają na kosztowne – niegdyś fornir często stosowano z hebanu, palisandru i mahoniu.
Fornir można podzielić na dwa rodzaje:
- fornir naturalny – powstaje poprzez cięcie drewna na cienkie płaty. Jego kolor i słoje są w pełni naturalne;
- fornir modyfikowany – również tworzony przez cięcie drewna na płaty, ale wcześniej jest ono barwione tak, aby uzyskać określone usłojenie. Najczęściej w ten sposób imituje się trudno dostępne drewno egzotyczne.

Meble z fornirem – jakie są ich zalety?
Meble pokryte fornirem często kojarzą się z antykami, chociaż w rzeczywistości są również produkowane współcześnie. Pozytywne opinie na temat mebli fornirowanych zwracają uwagę na takie zalety jak:
- luksusowy wygląd – meble pokryte fornirem mają elegancki charakter;
- stosunkowo niska cena – meble fornirowane są tańsze niż lite meble drewniane;
- mała waga – dzięki możliwości połączenia twardego drewna z miękkim podczas fornirowania, meble są dość lekkie.
Meble z fornirem – jakie mają wady?
Bez względu na to, czy meble pokryte fornirem są antykami czy dziełami współczesnego stolarstwa, przyciągają uwagę swoim szlachetnym wyglądem. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, zwróć uwagę na negatywne aspekty mebli z forniru. Jakie są ich wady?
- podatność na zarysowania – unikaj stawiania na meblach fornirowanych przedmiotów o ostrych krawędziach;
- podatność na niekorzystne działanie wilgoci – pod wpływem wody i wilgotnego powietrza na powierzchni forniru mogą pojawić się pęcherze i pofalowania. W przypadku rozlania na fornirze płynu starannie go wytrzyj;
- podatność na niekorzystne działanie promieni UV – pod wpływem słońca fornir może zmienić kolor;
- podatność na niekorzystne działanie wysokich temperatur – na meblach fornirowanych nie stawiaj świeczek i naczyń z gorącymi napojami. Fornir źle znosi też bliskość kaloryferów;
- wysoka cena – meble fornirowane są droższe od mebli pokrytych sztuczną okleiną.
Jak dbać o meble z fornirem?
Meble fornirowane, chociaż tańsze od mebli z litego drewna, są wciąż dość kosztowne. Jednak ich zakup to inwestycja na lata – właściwie utrzymane i pielęgnowane, zachowają wspaniały wygląd nawet po kilku dekadach. Jak więc pielęgnować meble z fornirem, aby nie straciły swojego uroku?
Kluczem jest właściwe czyszczenie.
Mebli z fornirem nie należy czyścić specjalnymi środkami – a wręcz nie powinno się tego robić, gdyż mogą uszkodzić delikatną okleinę! Preparaty do mebli drewnianych często powodują smugi na fornirze, alkohol odbiera mu połysk, a pasty polerskie i mleczka mogą go zarysować. Czym zatem czyścić meble z fornirem? Odpowiedź jest prosta – delikatnie zwilżoną ściereczką z flaneli. Odrobina wody pomoże usunąć zabrudzenia, a miękka flanela nie uszkodzi powierzchni forniru.