Inspiracje

Niebanalne efekty na ścianach: jak stworzyć interesującą powierzchnię

ciekawe efekty na ścianie

Nudzą Cię gładkie ściany i marzysz o atrakcyjnej, unikatowej dekoracji? Zastanów się nad różnorodnymi efektami na ścianach, wykorzystując farby, tynki lub bejce. Powierzchnie ścian mogą imitować beton, naturalny kamień, błyszczeć drobinami złota czy prezentować wyraziste faktury. Wzorów jest tyle, ile potrafisz wymyślić!

Specjalne efekty na ścianach to doskonałe rozwiązanie dla nietuzinkowych wnętrz. Dekoracje ścian zależą od użytych narzędzi, wyobraźni i odwagi. Nowoczesne materiały wykończeniowe pozwalają uzyskać efekty dekoracyjne na ścianach, o jakich dawniej można było tylko pomarzyć. Warto jednak dokładnie przemyśleć decyzję o dekoracji ścian, aby nie przesadzić.

Aby zamierzony efekt na ścianie zachwycał, a nie przytłaczał wnętrza, dobrze jest wybrać jedną ścianę, która będzie silnym akcentem. Można też ozdobić tylko fragment ściany za pomocą tynku strukturalnego czy farby z połyskiem. Wnęki czy słupy w pomieszczeniu? To idealne elementy do dekoracyjnych eksperymentów.

Efekty na ścianach – własnoręcznie czy z pomocą specjalisty

Przed przystąpieniem do pracy warto skonsultować się z fachowcem, gdyż preparaty do dekoracji ścian bywają kosztowne. Z niektórymi damy sobie radę sami, ale do nałożenia innych potrzebna będzie pomoc specjalisty. Wiele z nich jest odporne na uszkodzenia, szorowanie i mycie wodą, więc pasują do różnych wnętrz, nawet do łazienki. Farbę z metalicznymi pigmentami (srebrnym, złotym, brązowym, miedzianym) nakłada się wałkiem. Na gładkiej powierzchni ściany można uzyskać unikatowy wzór, jeśli po nałożeniu farby szczotką owalną „przeczesać” jeszcze wilgotną ścianę krzyżowymi ruchami. Niemniej jednak już przy takiej dekoracji ścian potrzebna jest precyzja.

Dekoracyjne efekty ścian: aranżacje z tapetą lub naklejką

Naklejka na ścianę, kolorowa fototapeta czy rysunek wykonany za pomocą szablonu to już nic nadzwyczajnego. Wybór odpowiedniego wzoru i koloru dekoracji ściany do aranżacji salonu nie jest jednak łatwym zadaniem.

Dekoracja ścian salonu często przynosi niespodziewane efekty. Najlepsze uzyskuje się, wykańczając w taki sposób jedną ze ścian lub tylko jej część. Możliwości jest wiele: tapeta z wyrazistym wzorem, barwna naklejka na ścianę lub fototapeta.

Nadać wnętrzu unikalny charakter: zastosowanie wyrazistego wzoru na ścianie

Doskonałym pomysłem na dodanie wnętrzu bardziej osobistego stylu jest użycie na ścianach wyrazistych wzorów. Nadal modne są paski, kraty, motywy roślinne, nawiązania do natury, a nawet ulubione krajobrazy. Wzór, którym pokryjemy ściany, może inspirować aranżację wnętrza. Mocne, wielokolorowe wzory najlepiej wyglądają, gdy zastosowane są na dużych powierzchniach ścian lub tylko na jednej z nich. Wzorzyste ściany warto stosować z umiarem w małych wnętrzach. Jeśli pojawią się na wszystkich ścianach, mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń i męczyć wzrok.

W przypadku wielokolorowych wzorów na ścianie, ważne jest także dopilnowanie, aby nasycenie kolorów w elementach aranżacji było zbliżone. Bezpiecznym rozwiązaniem jest nawiązanie do kolorystyki wyposażenia, np. tapicerki kanap, zasłon, poduszek, foteli czy dywanów. Modnym podejściem jest stosowanie uproszczonych wzorów – form geometrycznych czy kwiatów, eksponowanych na tle utrzymanym w tej samej tonacji.

Warto również przemyśleć, jak połączyć kształty użyte w wzorach naklejki czy tapety z aranżacją pomieszczenia. Jeśli w salonie przeważają meble o wyraźnie geometrycznych kształtach, wzór o miękkiej linii może złagodzić kanciaste formy we wnętrzu. W pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym warto jednak utrzymać klasyczne wzory – jest to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala uzyskać stylistycznie spójne wnętrze.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Inspiracje