Poradniki

Optymalna głębokość szafy na ubrania – jaką wybrać?

głębokość szafy

Funkcjonalna szafa znacząco ułatwia uporządkowanie wielu drobiazgów, które znajdują się w każdym mieszkaniu. Niewątpliwie fronty powinny nadawać pomieszczeniu wyrafinowania, a cała konstrukcja musi wpisywać się w stylistykę całego wystroju. Wygląd jest ważny, ale równie istotne są praktyczne aspekty. Podczas poszukiwania szafy z pewnością zastanawiałeś się nad takimi kwestiami: czy wybrać tradycyjne drzwi czy może lepsze będą drzwi przesuwne? Ustawić w pobliżu fotel wypoczynkowy rozkładany, czy jednak zachować przestrzeń? Więcej półek czy przestrzeń na ubrania?

Układ wnętrza i sposób otwierania mają istotne znaczenie, ale istnieje jeszcze jeden ważny detal, o którym czasem można zapomnieć – głębokość szafy. Jaka głębokość szafy będzie najkorzystniejsza? Zapoznaj się z artykułem, aby poznać użyteczne porady!

Jaką głębokość szafy wybrać?

Użyteczny mebel schowa za swoimi drzwiami różnorodne przedmioty, a ich rozmiary i kształty będą miały decydujący wpływ na głębokość szafy. Zanim wybierzesz idealny model, zastanów się, jaką rolę będzie pełnił w pomieszczeniu. Wymagania stawiane przed szafą w sypialni mogą różnić się od wyzwań, jakie napotyka mebel umieszczony w jadalni. W większości sytuacji praktyczne wieszaki na ubrania będą niezbędne, ale niektóre pomieszczenia będą potrzebować większej ilości pojemnych półek. Głębokość szafy może być również ograniczona przez wymiary pomieszczeń i ciągi komunikacyjne – będzie tak na przykład w wąskim przedpokoju czy ciasnej sypialni, gdzie dużą część dostępnej przestrzeni zajmuje szerokie łóżko. W takim przypadku warto rozważyć wybór szafy z drzwiami przesuwnymi, która będzie łatwiejsza w obsłudze na ograniczonej powierzchni.

Optymalna głębokość szafy na ubrania – jaka powinna być?

Meble przeznaczone do garderoby to specyficzny przypadek, ponieważ ich wymiary powinny być przede wszystkim dopasowane do szerokości wieszaków na odzież. Standardowo wynoszą one około 45 cm – wystarczy dodać nieco miejsca na wystające rękawy kurtek i płaszczy, aby określić właściwą głębokość szafy. Uznaje się, że wynosi ona około 65 centymetrów. Absolutnym minimum będzie wymiar 55 cm, ale może on już istotnie utrudniać korzystanie z mebla. Zbyt mała głębokość szafy na ubrania sprawi, że przechowywana odzież będzie przypadkiem zaciskana podczas szybkiego zamykania drzwi. Stanowi to problem szczególnie dla starannie wyprasowanych koszul i innych ubrań zachowanych w doskonałym stanie. Warto więc dodać kilka dodatkowych centymetrów, aby uniknąć irytacji podczas codziennego używania garderoby.

Głębokość szafy – zewnętrzna i wewnętrzna!

Przeglądając meble online, zwykle podawane są trzy podstawowe wymiary: głębokość, szerokość i wysokość. Dla wielu osób może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że są to parametry zewnętrzne mebla. Oznacza to, że uwzględniają one między innymi grubość ścianek. W związku z tym wewnętrzna głębokość szafy będzie nieco mniejsza niż zewnętrzna. Decydującym czynnikiem będzie między innymi sposób otwierania konkretnego modelu, ponieważ w przypadku drzwi przesuwnych trzeba przeznaczyć nawet do 8 cm na prowadnice, po których będą poruszać się rolki. Tradycyjny system otwierania szaf z drzwiami ma zdecydowanie mniejszy wpływ na wewnętrzną głębokość szafy, gdyż wystarczy tylko odjąć grubość frontu i tylnej ściany, aby uzyskać rzeczywiste wymiary dostępnej wnęki.

Idealnie dobrana szafa z praktycznymi akcesoriami sprawi, że utrzymanie porządku stanie się czystą przyjemnością!

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki