Inspiracje

Salon w stylu boho

salon boho

Kilka prostych kroków pozwoli wprowadzić styl boho do Twojego salonu. Sprawdź, jak łatwo urządzić salon w stylu boho.

3 porady, jak urządzić salon w stylu boho

Chcesz zmienić wygląd swojego salonu? A może jesteś na etapie planowania jego aranżacji? Jeśli cenisz sobie przytulną nonszalancję, wybierz styl boho. Oto 3 łatwe wskazówki, jak urządzić salon w stylu boho.

Niezobowiązujący i zwiewny styl boho zdobywa serca dekoratorów wnętrz na całym świecie, którzy rywalizują w coraz bardziej intrygujących aranżacjach. Nie potrzebujesz projektanta, aby wprowadzić boho do swojego salonu. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z tymi poradami, a łatwo osiągniesz zamierzony efekt. Podajemy wskazówki, jak urządzić salon w stylu boho.

Skąd wywodzi się boho?

Dawni boho inspiratorzy Mimo że może się wydawać, że ten styl przybył do nas zza oceanu, pochodzi on właściwie z Europy, a dokładniej z Francji, już w XIX wieku. Termin „boho” wywodzi się od francuskiego „la bohème”, określającego ruch artystów prowadzących wędrowny i nonszalancki tryb życia. Paryska bohema artystyczna, jak ich nazywano, to środowisko m.in. pisarzy, malarzy, muzyków czy poetów, którzy w wyniku zmian systemowych po rewolucji francuskiej, popadli w ubóstwo i zdecydowali się żyć według własnych zasad. Odrzucali wszelkie konwenanse, normy, przełamywali bariery, a ogromna różnorodność dawała przestrzeń do wyrażenia swojej kreatywności. To było widoczne również w ich domach, pełnych często mebli jak krzesło boho i dodatków z recyklingu, na pozór do siebie niepasujących, jednak tworzących unikalny klimat. Ta kolorowa i niekonwencjonalna mieszanka przetrwała do dziś.

 1. Natura w centrum, czyli materiały w salonie boho. Teraz, gdy wiemy, skąd się wziął ten styl, możemy zacząć urządzać nasz salon boho. Jest to przecież centralne miejsce domu, które powinno sprzyjać relaksowi, a także zachęcać do spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Warto zwrócić uwagę na materiały. Styl boho czerpie inspiracje z natury, dlatego we wnętrzu nie może zabraknąć:
  1. naturalnego drewna – na przykład w formie komody czy blatu stołu,
  2. wikliny i rattanu – doskonale sprawdzą się jako abażury do lamp czy krzesła,
  3. wełny – wystarczy, że na sofę niefrasobliwie położysz wełniany koc, kamienia – będzie doskonały jako doniczka na rośliny czy dekoracyjna miska,
  4. szkła i ceramiki – w postaci wazonów czy dodatków, które umieścisz na komodzie.

Materiałów możesz swobodnie łączyć, przeplatać i eksperymentować z formami. Im większa różnorodność, tym lepiej! Oprócz wspomnianych, zwróć również uwagę na: mosiądz, bambus, miedź, bawełnę, len czy glinę, które mogą stanowić doskonałe dopełnienie wystroju salonu w stylu boho.

 1. Salon w stylu boho – bawimy się barwami. Na przestrzeni lat styl boho ulegał zmianom, ewoluował i zaskakiwał nowymi kombinacjami, także kolorystycznymi. W klasycznej wersji dominują śmiałe, czasami ekstrawaganckie i prowokujące mieszanki kolorów: brąz łączy się z turkusem, stonowany żółty współgra z zielenią, a beż dopełnia purpurę. Możemy się wówczas poczuć jak na marokańskim bazarze, gdzie znajdziemy wszystkie przyprawy świata.

Styl boho posiada jednak również drugą stronę, bardziej stonowaną, delikatniejszą, idealną dla miłośników wnętrz skandynawskich. W tych paletach dominują kolory naturalne: brązy, beże, biel, szarości, a silniejsze akcenty kolorystyczne są wyrażone w dodatkach.

Pamiętaj, że każdy salon w stylu boho powinien być przede wszystkim atrakcyjny dla jego użytkowników, więc wybierz takie barwy, które sprawią, że wszyscy mieszkańcy będą czuli się dobrze w danym pomieszczeniu.

 1. Salon boho – stawiamy na ozdoby! Wspomniano już o materiałach i kolorach, więc nadszedł czas na coś, co stworzy prawdziwy klimat boho w Twoim salonie – dekoracje. W tego rodzaju aranżacjach dominują wszelkiego rodzaju dodatki. Makramy zawieszone na ścianach, ozdobne lustra (często więcej niż jedno), nonszalancko oparta o półkę drabinka z ciepłymi pledami czy kolorowe poduszki – to wszystko nadaje wnętrzu osobowości i niepowtarzalności.

Pamiętasz, że styl boho zainicjowali artyści-wędrowcy? Jeśli uwielbiasz podróżowaći przywozić z tych podróży pamiątki – świetnie! Znajdź dla nich odpowiednie miejsce w swoim salonie boho.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Inspiracje