Poradniki

W jaki sposób efektywnie wykorzystać przestrzeń pod skosami?

gotowe meble pod skosy

Aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń pod skosami na poddaszu, meble muszą być idealnie dopasowane. Często meble na poddasze są wykonywane na wymiar przez stolarzy, choć coraz więcej sklepów meblowych oferuje modułowe meble, które można łatwo dostosować do trudnych przestrzeni. Jak zagospodarować skosy na poddaszu, by stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza? Podajemy sugestie!

Jak zagospodarować przestrzeń pod skosami w sypialni?

Poddasza mogą mieć różne kształty ze względu na różne nachylenia połaci dachowych. Najtrudniej jest urządzić wnętrza pod dachami dwuspadowymi i czterospadowymi bez tzw. ścianek kolankowych, które „podpierają” skosy. Inaczej wyglądają dachy mansardowe oraz dwuspadowe z uwzględnionymi ściankami kolankowymi, które uważane są za najbardziej komfortowe ze względu na wyższe ścianki kolankowe i delikatne załamania połaci dachu.

Jakie meble na poddasze z skosami wybrać do sypialni?

Najlepsze meble na poddasze do sypialni to takie, które można umieścić pod wysokim skosem, na przykład wygodne łóżko, miejsce do pracy, fotel z funkcją spania czy przytulny kącik czytelniczy.

Jeśli w sypialni brakuje ścianek kolankowych i skosy sięgają podłogi, można je przekształcić w praktyczne schowki. Minigarderoba na poddaszu będzie idealnym miejscem na przechowywanie ubrań sezonowych, butów, pościeli czy ręczników. Warto wyposażyć wnętrze schowków w inteligentne systemy porządkowania przestrzeni – półki, szuflady na prowadnicach, organizery czy kosze wiklinowe. Dzięki temu każdy kąt zostanie wykorzystany, a przestrzeń pod skosami będzie uporządkowana! Projektanci wnętrz sugerują zamawianie zabudowy na wymiar – najlepiej jasnej, prostej i z przesuwanymi drzwiami. Spójny, harmonijny ciąg mebli pod skosami w sypialni wypełni „martwą” przestrzeń do ostatniego centymetra i nie przytłoczy wnętrza!

Jak stworzyć funkcjonalną garderobę pod skosem?

Co powiesz na komfortową garderobę pod skosami, której Carrie Bradshaw mogłaby pozazdrościć? Aranżacja garderoby zależy oczywiście od kąta nachylenia skosów. Przed wykonaniem mebli zabudowanych pod skosy, warto opracować precyzyjny projekt, który pozwoli na wykorzystanie każdej przestrzeni.

Jakie meble na poddasze z skosem wybrać do garderoby? Jeśli posiadasz kącik na strychu pod dachem dwuspadowym, na części ściany bez spadów (tzw. szczytowej), umieść wygodną szafę na ubrania z drążkami i wieszakami. Aby wieszaki z odzieżą mogły się swobodnie zmieścić, głębokość szafy powinna wynosić od 60 do 70 cm. Ze względu na różnorodność długości ubrań, ważne jest, aby drążki zostały zamontowane na różnych wysokościach. Dla koszul, bluzek i krótkich sukienek wystarczy około 100 cm, natomiast dla spodni, długich spódnic i płaszczy – około 150 cm.

Jeśli na poddaszu nie ma ścianek kolankowych, postępuj zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami – zaaranżuj pod stromymi skosami praktyczne schowki na buty i akcesoria, najlepiej zamawiając meble na wymiar na poddasze.

Nowoczesne meble na poddasze to także ruchome segmenty umieszczone na prowadnicach pod stromym skosem. W każdym segmencie można zamontować drążek „pod kątem”, na którym mogą wisieć ubrania od najdłuższego do najkrótszego. Przykład takiego mechanizmu można zobaczyć na poniższych inspiracjach.

Jak urządzić skosy w kuchni?

Jeśli aranżacja kuchni pod dachem sprawia Ci ból głowy, nie martw się! Nawet najbardziej skomplikowane załamania można opanować – wystarczy zamówić kuchenną zabudowę na wymiar. Poniższe inspiracje pokazują, że nowoczesne meble kuchenne na poddasze mogą być elegancko wkomponowane w skos.

Jakie meble pod skosy wybrać do kuchni?

Na lewym zdjęciu wnętrze jest mniej wymagające, dlatego kuchnia została zaplanowana w komfortowym i funkcjonalnym układzie litery „U”. Przestrzeń tuż pod skosem została w pełni wykorzystana – można zauważyć oprócz sprzętu AGD także użyteczne szafki i schowki. Na prawym zdjęciu skos jest bardziej „wymagający”, ale nawet to nie przeszkodziło projektantowi w aranżacji mebli na niskie poddasze, aby uzyskać spójny, estetyczny i funkcjonalny wystrój. Kuchnia jest większa, więc pod połacią dachu zmieścił się również kącik jadalny. Pamiętaj – także Tobie się to uda, jeśli wysokość ścianki kolankowej wyniesie ok. 120 cm.

Jak zagospodarować przestrzeń pod skosami w łazience?

Jeśli ścianka w łazience ma ok. 150 cm, bez problemu możesz umieścić pod skosem wannę – ta wysokość wystarczy, aby cieszyć się wygodną kąpielą bez obawy o niepożądane zderzenie z sufitem. Jeśli jednak ścianka jest znacznie niższa, rozważ zaprojektowanie pod nią praktycznych półek lub szafek.

Jeśli w pomieszczeniu, gdzie urządzasz łazienkę, ścianka kolankowa ma ok. 110 cm, możesz śmiało zainstalować pod skosem toaletę, bidet lub pralkę. Co z kabiną prysznicową? Możesz zamówić szklaną kabinę na wymiar, która będzie idealnie dopasowana do wysokości ścianek kolankowych. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małej łazience na poddaszu, gdzie liczy się każdy centymetr, oraz w pomieszczeniu pod dachem wielospadowym, o skomplikowanych załamaniach.

Jakie meble łazienkowe na poddasze warto rozważyć?

Pamiętaj także o meblach i lustrze – nowoczesne rozwiązania pozwalają dopasować je idealnie do skośnego dachu! Możesz wykonać niskie meble pod skosy lub skorzystać z gotowych mebli modułowych pod skosy.

Aranżując małą łazienkę na poddaszu, zastanów się nad zastosowaniem jasnych, ożywiających wnętrze kolorów. Jeśli preferujesz ciemniejsze odcienie, użyj ich raczej w detalach niż na całej zabudowie meblowej. Jasne kolory optycznie powiększą małe wnętrza i sprawią, że będą one przyjemne w użytkowaniu.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Poradniki