
Któż z nas nie pragnął kiedyś mieć własnej wyspy? Niewielu mogło to osiągnąć, a teraz jest to tak łatwe do zrealizowania! Ba! To nawet modne! Warto zainwestować w wyspę… w kuchni. Nowoczesna kuchnia z wyspą to coś więcej niż tylko zmiana układu i rozmieszczenia mebli takich jak hokery obrotowe. Kuchnia z wyspą otwarta na salon oznacza inną filozofię pracy w kuchni, rozmieszczenia szafek i urządzeń, a co za tym idzie – ergonomii oraz – co może być zaskakujące – komunikacji i dopasowania wnętrza do aktualnego stylu życia.
Kuchnia to serce domu, które łączy mieszkańców.
Może brzmi to jak banał, ale jest to jedna z podstawowych prawd – wspólne gotowanie i przygotowywanie posiłków jest nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dlatego coraz częściej w aranżacji wnętrz wykorzystuje się elementy łączące strefę relaksu i gotowania. W otwartych kuchniach wyspa stanowi rodzaj granicy między nimi, ale paradoksalnie, integruje je ze sobą bardziej niż jakiekolwiek inne elementy. Kluczem jest odpowiednie umiejscowienie i wyposażenie wyspy w kuchni – tak, aby była wygodnym miejscem pracy, a nie przeszkodą dla domowników.
Gdy wyspa, to gdzie?
To nieprawda, że wyspa jest odpowiednia tylko do dużych kuchni. Tak jest jedynie w przypadku kuchni w osobnym pomieszczeniu. Gdy kuchnia jest otwarta na salon, takie ograniczenie znika, wyspa staje się wręcz pożądana i przybiera niemal artystyczny wymiar. Linia wolnostojącej wyspy kuchennej optycznie i funkcjonalnie oddziela przestrzeń salonu od strefy roboczej, gdzie przygotowywane są posiłki. Co równie ważne, podczas pracy przy otwartej kuchni z wyspą można swobodnie komunikować się z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni, co nie izoluje kucharza od reszty domowników i gości.
Wyspa może być nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym oraz zapewniać dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych, ale też praktycznym barem, mini jadalnią, przestronnym miejscem na poranną kawę czy zintegrowanym centrum gotowania. To, jaką funkcję przypiszemy naszej wymarzonej wyspie, zależy jedynie od naszych potrzeb, preferencji kulinarnej i powierzchni kuchni.

Mini-wyspa kuchenna: cel – usprawnienie pracy w kuchni
Głównym zadaniem mini-wyspy kuchennej jest ułatwienie pracy w kuchni, dlatego jej położenie i układ muszą być starannie przemyślane. Wybierając to rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że wyspa nie tylko wpływa na sposób pracy w kuchni, ale ma też swoje wymagania dotyczące powierzchni. Oprócz walorów estetycznych i wizualnych, które pozwalają na interesujące aranżacje, musi zapewniać funkcjonalność. Rozkład stref roboczych oraz rola wyspy zależą od umieszczonych na niej urządzeń i mogą odgrywać istotną rolę w układzie tzw. „trójkąta roboczego”, czyli rozmieszczenia 3 głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej/piekarnika.
Optymalny dystans wyspy od ciągu szafek to 120 cm. Dzięki temu osoby stojące zarówno przy wyspie, jak i przy szafkach ścianowych nie będą przeszkadzać sobie nawzajem w komunikacji, a wspólne gotowanie nie zamieni się w zwykłe tłoczenie się. Wyspa powinna być oddalona od ściany i urządzeń co najmniej o 60 cm, a idealnie o 90 cm – taki odstęp zapewni wygodne przejście i bezkolizyjne otwieranie, np. lodówki. Wymiary samej wyspy mogą być różnorodne, ale nie mniejsze niż 1 m2. Szerokość i głębokość zależą od funkcji i urządzeń zamontowanych na wyspie.
Projektanci kuchni z wyspą często wykorzystują jej potencjał do ukrycia sprzętu AGD lub dodatkowych szafek. Popularna jest także wyspa kuchenna z barem czy zlewozmywakiem – to praktyczne rozwiązanie, przy którym warto pamiętać o zamontowaniu dodatkowego ociekacza. Pod blatem warto zainstalować kosz na śmieci. Wygoda nakazuje również umieszczenie tam zmywarki – wtedy obok niej powinny znaleźć się odpowiednie szuflady i szafki, aby skrócić dystans między urządzeniem a naczyniami do gotowania. Montując na wyspie kuchennej zarówno płytę grzewczą, jak i zlewozmywak, decydując się na blaty robocze ułatwiające gotowanie kilku osobom jednocześnie, warto jednak mieć na uwadze, że wyspa osiągnie wówczas spore rozmiary.